Розмаринът придава доста приятен вкус на меки сирена, картофи, пернат дивеч, риби, яйчно тесто, като същевременно е отлична подправка за агнешко, гулаш от говеждо, овнешко и доматена супа, а също така на говеждо, овнешко и телешко. Розмаринът е и подходящ да се сложи на меса, приготвени на грил.
В кулинарията розмаринът се използва най-вече заради способността му да подтиска специфичната миризма на някои видове меса, като овнешко и свинско. Специалистите отдавна знаят, че розмаринът придава на месото дивечов аромат. Като цяло розмаринът се използва също както и дафиновия лист. Важно е да се знае обаче, че при прекалено дълго задържане розмаринът може да придаде на блюдото горчив вкус.
Розмаринът може да се ползва за общо укрепване на организма, за възбуждане на апетита и пикочогонно. Билката има изключително тонизиращо и ободряващо въздействие. При натрупан стрес и психическа умора, тя е идеален тонизатор и възвръща чувството за лекота. Също така действа възстановяващо при болни и прекарали наскоро тежко инфекциозно заболяване. Има много добре изразено пикочогонно въздействие. Заради това, че възбужда секрецията на стомашните жлези, билката подобрява и храносмилането. Има и данни, че притежава ясно изразено противохерпесно действие.
Бавно заздравяващите рани заздравяват по-бързо благодарение на розмарина. Жлъчката и нейната секреция се стимулират с приемането на чай от Розмарин. При простуди и грип също е много полезно приемането на розмаринова отвара. За лечение на бяло течение и при различни гинекологични оплаквания е добре пациентките да приемат розмарин, тъй като благодарение на него симптомите постепенно изчезват.
В 200 мл вряща вода се пускат 2 чаени лъжички ситно нарязани и изсушени листа от Розмарин. Запарката е добре да кисне около час, за да си пусне билката полезните вещества, след което се прецежда и се приема по една кафена чашка, два пъти на ден.