Растението се използва широко и в народната медицина. Лечебна е цялата надземна част на ригана. Билката съдържа аскорбинова киселина (витамин С), дъбилни вещества, етерично масло, горчивина. Отварата от риган се използва при болести на белодробните пътища като отхрачващо и потогонно средство. Полезен е при задух и простуди.
Риганът още е полезен за стомаха, използва се увеличаване на отделянето на стомашен сок, при атония (слабост) и подуване на корема. Препоръчват го при слаб апетит и различни заболявания на черния дроб. Действа диуретично, спомага за изхвърлянето на камъните в бъбреците и пикочния мехур.
Растението също успокоява нервната система, притежава известно болкоуспокояващо действие. При гърчове, епилепсия, риганът може да се използва като средство против повръщане и общо укрепващо средство.
Риганът широко се използва при различни женски заболявания – при болести, съпроводени с кръвоизливи, помага също в периода на климактериума да се свалят горещите вълни и да се успокоява главоболието.
Пият чай от риган при безсъние, обща слабост, след припадъци, за повишаване тонуса на организма. Смята се, че билката премахва лошото и печално настроение. Полезна е още при хипертония, захарен диабет, бронхиална астма, туберкулоза.
При всички тези заболявания се използва отвара от риган. Две супени лъжици от билката се заливат с 300 мл вряла вода във емайлиран съд и се варят 15 минути на водна баня, след това кисне половин час.
С компреси от риган лекуват циреи. При ангини и ларингити се прави гаргара на гърлото. При дрезгав глас пият отвара от риган с мляко.
При зъбобол, стоматити и парадонтоза дъвчат билката. Понякога на болния зъб слагат тампон от памук, напоен с масло от риган. Маслото се приготвя по следния начин: шепа нарязани на ситно растения се заливат със слънчогледово олио и се киснат 8-10 часа.
При главоболие, при оплешивяване, за укрепване на косата, с отвара от риган си мият главата. От растенията приготвят ароматни лечебни вани за страдащи от невродермити, детска екзема с 50 г риган на 10 л вода.
Листата на ригана са подправка, която се използва за приготвяне на ястия от картофи, месо, фасул, добавят се в салати и други подобни. Използват се също при консервиране на зеленчуци и гъби.
Виждаме, че риганът е полезен за много заболявания. Но съществуват и противопоказания. На мъжете не се препоръчва да пият риган продължително време и в големи количества, защото може да окаже отрицателно действие на тяхната потентност. Също, бременните жени не бива да го пият, защото може да провокира аборт.